Srebrenický masaker
ZdieľaťFacebookEmail
srebrenicky masaker
Srebrenica; zdroj: picture-alliance/dpa

Srebrenický masaker

Srebrenický masaker – najhoršie masové vyvražďovanie v Európe od konca druhej svetovej vojny. Čo a prečo sa v skutočnosti stalo?

Počas vojny na Balkáne utiekli desiatky tisíc bosnianskych moslimov pred útokom bosnianskosrbskej armády do Srebrenice, v dnešnej východnej Bosne a Hercegovine.

Pozrite tiež: Jasenovac – koncentračný tábor v ktorom bolo aj nacistom zle

Táto oblasť bola kontrolovaná Spojenými národmi a v oblasti bolo asi 600 ozbrojených vojakov holandských mierových síl.

6. júla začala bosnianskosrbská armáda útok na Srebrenicu a o niekoľko dní obsadila celú oblasť. Následne oddelila ženy a deti od mužov pod zámienkou “vyšetrovania vojnových zločinov”. Zároveň Srbi trvali na odzbrojení bosniansko-moslimských jednotiek.

Už o dva dni neskôr začalo masové vraždenie prvých ľudí. Za necelý týždeň zavraždili viac ako 8 000 bosnianskych moslimov a viac ako 23 000 žien a detí násilne deportovali z oblasti.

Počas deportácií ženy s deťmi mučili a znásilňovali.

Srebrenický masaker je oficiálne označený za genocídu a súd v Haagu uznal, že vinu zaň nesie nielen bosnianskosrbská armáda, ale aj Holanďania.

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach
Unsupported get request. Object with ID '17841408158645461' does not exist, cannot be loaded due to missing permissions, or does not support this operation. Please read the Graph API documentation at https://developers.facebook.com/docs/graph-api

Využívame hosting Websupportu