Jasenovac – koncentračný tábor v ktorom bolo aj nacistom zle
ZdieľaťFacebookEmail
ustašovci vraždiaci väzňov jasenovac
Ustašovci vraždiaci väzňov Jasenovacu

Jasenovac – koncentračný tábor v ktorom bolo aj nacistom zle

„Mladí chlapi v uniformách vyberajú z radu ďalšieho. Vystrašený pán vo veste a košeli je donútený kľaknúť si. Vzpiera sa. Niekoľkí uniformovaní sa postavia za neho, dvaja vedľa neho. Jeden drží zajatca za vlasy, druhý vezme pílku a priloží ju obeti na krk. Urobia si fotografiu na pamiatku a potom chlapíkovi odpília hlavu.

V tom istom čase pár desiatok metrov od nich berie uniformovaný mladík do rúk ďalšie bábätko a s poriadnym švihom ho hádže o murovanú stenu. Jeho kolegovia zatiaľ zabíjajú chorú babičku kladivom a sekerou.

Pri rieke si vyberajú malé deti ďalší kati, s rehotom ich hádžu do vody. A tam, kdesi medzi, je tehelňa s pecami. Uniformovaní do nich hádžu, koho si zmyslia, a upaľujú ich zaživa. Už ich nebaví vypichovať oči hákmi a sťahovať ľudí z kože. Škoda guliek a plynu, keď to ide aj lacnejšie.“ – napísal o koncentračnom tábore Jasenovac Karol Sudor v článku Denníka N.

Podporte naše občianske združenie.

Vďaka vašej pravidelnej podpore už od 1€ dokážeme rozvíjať naše aktivity a šíriť osvetu medzi mládežou. Ako prejav vďaky za vašu podporu vám zároveň pošleme darček podľa vášho výberu.

Chcem podporiť

ustašovci jasenovac poprava pílka
Ustašovci v tábore Jasenovac pred popravou muža

Jasenovac (nazývaný tiež Osvienčim Balkánu) je vyhladzovací tábor ktorý bol založený v Nezávislom štáte Chorvátsko – v auguste roku 1941 – na území obcí Jasenovac a Stara Gradiška ktoré sa nachádzali asi 115km juhovýhodne od Záhrebu. Bol miestom genocídy najmä Srbov, Židov, Rómov a rôznych odporcov režimu. Počet obetí sa odhaduje niekde medzi 500 000 – 700 000.

Tvorilo ho 8 podtáborov s celkovou rozlohou cca 200 kilometrov štvorcových. Podtábory boli vyčlenené pre konkrétne skupiny obyvateľstva, napríklad pre Rómov, či dokonca pre deti.

V ovzduší bolo údajne cítiť zápach krvy, rozkladajúcich sa tiel, zvratkov a pod. Na ľudí sa bežne strieľalo vovnútri skromných príbytkov. V okolí sa tiež zdvíhala hmla z krvi.

jasenovac zavrazdeny vazni
Telá zavraždených väzňov tábora Jasenovac

Tak, ako v každom inom „koncentráku“, aj tu sa tvrdo pracovalo = viac ako 12 hodín ťažkej práce denne. Kto mal s týmto problém, bol zbitý až do krvi. K tomu celému bola na raňajky podávaná polievka ktorú tvorila voda zmiešaná so škrobom, na obec bola fazuľa a to isté aj na večeru. Voda sa pila z rieky Sáva na ktorej leží tábor.

Pozrite si tiež: Mauthausen-Gusen

Veľká potreba sa vykonávala do jám, ktoré boli pokryté doskami, no tie boli labilné a pády do jám a následná smrť udusením boli údajne veľmi časté. Pri povodniach dokonca dochádzalo k pretekaniu a tak boli výkaly úplne všade.

Prikrývky ktoré boli v táboroch nedostačovali a tak ľudia zomierali na podchladenie, no veľmi časné boli aj choroby ako týfus, úplavica a chrípka. Lieky boli nedostupné pretože podľa vodcov režimu v Nezávislej republike Chorvátsko boli lieky využité na menšinách len strata peňazí.

jasenovac sava mrtve tela
Mŕtve telá pri rieke Sáva (Jasenovac)

Systematické vyvražďovanie sa delilo na mechanické (v plynových komorách) a manuálne. Keď dozorcov prestalo baviť sťahovanie ľudí z kože za živa, vypichávanie očí, vyrezávanie orgánov z živých tiel a pod., tak sa uchýlili k hádzaniu živých ľudí do spalovní, pochovávaniu za živa, hádzaniu malých bábätiek o stenu či do rieky. Dozorcovia každý deň prečítali zoznam ľudí ktorý budú „obesení“ na žeriave Granik nad riekou Sáva. Nebolo to však obyčajné obesenie, ľuďom najprv na nohy a ruky pripevnili ťažké závažia, potom im prerezali črevá a až následne ich obesili s tým, že mŕtve telá padali priamo do rieky.

Ustašovci s obeťami tábora Jasenovac

Tábor bol oslobodený v apríli 1945 kedy sa k nemu priblížili partizáni. V tomto období cca 600 väzňov naplánovalo vzburu. 516 z nich bolo zavraždených a 84 utieklo. Krátko pred opustením tábora bol dozorcami podpálený. Správca Jasenovacu (vtedy 20 ročný) Dinko Šakić bol v roku 1998 odsúdený za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti na 20 rokov. Po vyrieknutí verdiktu sa začal smiať a povedal, že nič z toho neľutuje a urobil by to znovu.

vlak jasenovac
Jasenovac; autor: Petar Milošević

Zdroj: en.wikipedia.org, Refresher

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach
Unsupported get request. Object with ID '17841408158645461' does not exist, cannot be loaded due to missing permissions, or does not support this operation. Please read the Graph API documentation at https://developers.facebook.com/docs/graph-api

Využívame hosting Websupportu