Dachau – prvý koncentračný tábor v Nemecku
ZdieľaťFacebookEmail
obete dachau smrť koncentračný tábor
Obete v koncentračnom tábore Dachau; zdroj: br.de

Dachau – prvý koncentračný tábor v Nemecku

Koncentračný tábor Dachau bol prvým trvalým koncentračným táborom na území Nemecka. Určený bol predovšetkým pre politických väzňov, no umiestňovaní sem boli i Židia a homosexuáli. Dachau tiež slúžil ako prototyp pre ostatné koncentračné tábory.

Jeho dokončenie oznámil vrchný veliteľ SS Heinrich Himmler 20. marca 1933, pričom tábor bol oficiálne otvorený už o dva dni neskôr. Počas svojej existencie sa rozrástol o ďalších takmer 100 „satelitov“, z ktorých väčšina predstavovala pracovné tábory situované v južnom Nemecku a Rakúsku. Súčasťou tábora boli i extrémne malé cely, ktoré väzňom dovoľovali iba stáť. Okrem toho zážívali neustály teror, boli bičovaní, prípadne obesení.

Spaľovňa v koncentračnom tábore Dachau
Spaľovňa v tábore Dachau; zdroj: ushmm.org

Táborom počas jeho existencie prešlo viac ako 200 000 väzňov z 30 krajín, pričom až 2/3 tvorili politickí väzni. Priamo v tábore pritom dokázateľne zomrelo takmer 32 000 ľudí a ďalšie tisíce úmrtí neboli zadokumentované.

Pozrite si tiež: Jasenovac

Keď ho v apríli roku 1945 oslobodila anglická a americká armáda, 10 až 30 tisíc väzňov trpelo chorobami. Vypukla tu tiež týfusová epidémia, ktorej mnoho väzňov podľahlo.

Nakoľko Dachau patril k prvým oslobodeným koncentračným táborom, stal sa jedným z prvých miest, ktoré západu priblížili nacistickú brutalitu.

obete dachau smrť koncentračný tábor
Obete v koncentračnom tábore Dachau; zdroj: br.de

Zdroj: en.wikipedia.org

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach

Využívame hosting Websupportu