Dachau – prvý koncentračný tábor v Nemecku
ZdieľaťFacebookEmail
obete dachau smrť koncentračný tábor
Obete v koncentračnom tábore Dachau; zdroj: br.de

Dachau – prvý koncentračný tábor v Nemecku

Koncentračný tábor Dachau bol prvým trvalým koncentračným táborom na území Nemecka. Určený bol predovšetkým pre politických väzňov, no umiestňovaní sem boli i Židia a homosexuáli. Dachau tiež slúžil ako prototyp pre ostatné koncentračné tábory.

Jeho dokončenie oznámil vrchný veliteľ SS Heinrich Himmler 20. marca 1933, pričom tábor bol oficiálne otvorený už o dva dni neskôr. Počas svojej existencie sa rozrástol o ďalších takmer 100 „satelitov“, z ktorých väčšina predstavovala pracovné tábory situované v južnom Nemecku a Rakúsku. Súčasťou tábora boli i extrémne malé cely, ktoré väzňom dovoľovali iba stáť. Okrem toho zážívali neustály teror, boli bičovaní, prípadne obesení.

Spaľovňa v koncentračnom tábore Dachau
Spaľovňa v tábore Dachau; zdroj: ushmm.org

Táborom počas jeho existencie prešlo viac ako 200 000 väzňov z 30 krajín, pričom až 2/3 tvorili politickí väzni. Priamo v tábore pritom dokázateľne zomrelo takmer 32 000 ľudí a ďalšie tisíce úmrtí neboli zadokumentované.

Pozrite si tiež: Jasenovac

Keď ho v apríli roku 1945 oslobodila anglická a americká armáda, 10 až 30 tisíc väzňov trpelo chorobami. Vypukla tu tiež týfusová epidémia, ktorej mnoho väzňov podľahlo.

Nakoľko Dachau patril k prvým oslobodeným koncentračným táborom, stal sa jedným z prvých miest, ktoré západu priblížili nacistickú brutalitu.

obete dachau smrť koncentračný tábor
Obete v koncentračnom tábore Dachau; zdroj: br.de

Zdroj: en.wikipedia.org

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach
Unsupported get request. Object with ID '17841408158645461' does not exist, cannot be loaded due to missing permissions, or does not support this operation. Please read the Graph API documentation at https://developers.facebook.com/docs/graph-api

Využívame hosting Websupportu