Prečo mladá Slovenka nemá pravdu o multikulturalizme?
ZdieľaťFacebookEmail
livia garcalova kulturblog multikulturalizmus
Lívia Garčalová; zdroj: YT/Kulturblog

Prečo mladá Slovenka nemá pravdu o multikulturalizme?

Tento text bol ocenený Novinárskou cenou ako najlepší článok publikovaný na blogu za rok 2018.

Pred pár dňami sa na sociálnych sieťach objavilo video, v ktorom jedno dievča v reakcii na reklamu firmy Absolut „šíri pravdu“ o multikulturalizme.

To dievča sa volá Lívia, študuje na bilingválnom gymnáziu, obdivuje Mazureka, je členkou Ľudovej mládeže a pred pár dňami nahrala video, v ktorom je presvedčená, že pozná pravdu ktorú treba šíriť. Ja sa volám Marek. Tiež študujem na gymnáziu a v nasledujúcom článku sa pokúsim priblížiť, prečo sa Lívia mýli.

https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=xGWb0XWF_ag&app=desktop

Podobne ako som spravil pri článku o tvrdeniach Mariána Kotlebu v RTVS aj teraz do článku priložím video a budem sa snažiť čo najpresnejšie poukázať na to, prečo v ňom Lívia zavádza a netvrdí pravdu.

Hneď zo začiatku – po koncovej časti reklamy firmy Absolut – začína slová, ktoré sú obmenou slov znejúcich v reklame.

„Som Nigérijec, kto mi neverí je xenofób. Tmavé oči, pleť a iné antropologické odlišnosti sú len milým rasovým stereotypom. Prečo by nemohli mať Nigérijci blond vlasy a vôbec, kto kedy tvrdil, že Nigérijci musia mať nigérijské korene?

Toto je práve o tom, že nikto nikdy netvrdil, že Nigérijci musia mať nigérijské korene. Oni totiž nemusia, rovnako ako nemusia mať ani tmavú pleť či oči a rovnako, ako môžu mať blond vlasy. To, či človek patrí do nejakého národa nemá nič spoločné s tým, aké má rasové predpoklady. To totiž (okrem iného) náš jazyk, zvyky, štátne občianstvo a tradície určujú, do akého národa sa zaradíme. Aj Lívia teda môže byť Nigérijec rovnako ako Natália, ktorá je Slovenka.

Xenofóbia je odborný termín z psychológie, ktorý znamená chorobný strach zo všetkého cudzieho (ľudí, prostredia, miest atď.), najmä však cudzích ľudí. 

Teda ak niekto Natálii neverí, že je Nigérijec, nie je xenofób. Je len človek, čo počuje, že v tom videu rozpráva po slovensky.

„..už nemôžem byť viac ticho po tom, ako vidím, čo robí táto neomarxistická propaganda nášmu národu.“

Neomarxizmus je označenie pre sociologicko-filozofickú koncepciu 20. storočia, pochádzajúcu najmä zo západoeurópskeho a amerického prostredia a nadväzujúcu na teórie Karla Marxa. Cielom týchto koncepcií je formulácia alternatívnych projektov vymedzujúcich sa proti komunistickým aj kapitalistickým smerom.

Čo je neomarxistické na tom, že o sebe dievča tmavšej pleti povie, že je Slovenka naozaj netuším, ale chápem, znie to v tom videu dobre.

„Presadzovanie multikultúry je v móde asi ako ľadvinka zavesená na krku v najlepšom prípade aj s dúhovým odznačikom.“

Tu by som sa zastavil pri ,,dúhovom odznačiku“. Človek si v živote môže vybrať strašne veľa vecí. Od tých menej podstatných až po jedny z tých najdôležitejších. Čo si však vybrať nemôže, je napríklad orientácia. Predtým, ako niekoho odsúdime za to, že je inak orientovaný než väčšina obyvateľstva, by sme ho mohli v prvom rade spoznať. Potom pochopíme, že drvivá väčšina z tých ľudí zažíva(la) v živote veľmi ťažké obdobia, cez ktoré pre nich nebolo jednoduché prejsť len preto, že sú „iní“. Ak si niekto myslí, že to robia, aby boli zaujímaví, možno by nebolo zlé to chvíľu predstierať. Osobne by ma veľmi zaujímalo, ako dlho by bola Lívia „zaujímavá“ v Ľudovej mládeži, ak by tam s niečím takýmto prišla.

ludova mladez
Ľudová mládež; zdroj: facebook

„..ak ju mladý človek presadzuje (multikultúru, pozn.), nebojí sa, že ho niekto obviní z nenávisti. Veď sa zdá, že presadzuje len bezhraničnú lásku. Pre takéto konanie sa niekedy v dobrej vôli rozhodne množstvo ľudí, lebo je to vraj pokrokové a pohodlné. Ale ak by sa takýto bojovníci zamysleli a do svojho boja sa skutočne rozumeli, triezvo sa pozreli na západ pochopili by, že namiesto šíriteľmi mieru sú spolupáchateľmi pri samovraždách všetkých kultúr sveta.

Dobre, porovnáme si teda západ s východom a pozrieme sa na počet vrážd na 100 000 obyvateľov. Ak má Lívia pravdu, tak na západe, kde je migrácia dlhodobo výraznejšia bude pravdepodobne aj oveľa viac vrážd (teda minimálne podľa jej teórie).

miera samovrážd v európe
Miera samovrážd v Európe

…alebo… iba že by nie…

Edit (14. 10. 2018 o 14:30): Ďalším dôkazom toho, že ľudia sú schopní prispôsobiť sa (a tým neničiť kultúru krajiny, do ktorej migrovali) je aj samotná Natália z reklamy. Má oblečený kroj, rozpráva po slovensky a nijakým spôsobom našu kultúru nepotláča a neničí. Okrem toho, kedy ste naposledy mali kroj oblečený vy?

,,Ak majú liberáli pravdu, že rozdiely medzi kultúrami a hodnotami neexistujú, alebo sú len zanedbateľné..“

..zaujímavé. Až na to, že toto liberáli netvrdia.. Ak by to tvrdili, potom mi príliš nejde do hlavy, prečo existujú rôzne programy integrácie ľudí z odlišných kultúr o ktorých aj na Slovensku (v súvislosti s vylúčenými rómskymi komunitami) hovoria v poslednej dobe najmä liberálne strany.

„Už aj posledné krajiny – medzi nimi aj Slovensko – ktoré odolávali, dnes stoja pred dôležitou otázkou otvorenia svojich brán multikultúre..“

Na Slovensku sa v poslednej dobe hovorí len o prijatí sirôt zo Sýrie. Má ich byť niekoľko desiatok (cca 30) a ich rodičia zahynuli vo vojne v ich rodnej krajine. Rozumnejší nápad ako ich prijať ale asi bude ohadzovať ich na Hlavnej stanici dlažobnými kockami, však?

livia garcalova facebook

„Mladým ľuďom je čoraz ťažšie milovať a chrániť svoj pôvod, pretože sú často vychovávaní bez morálnych hodnôt a nepoznajú svoju identitu.“

..alebo si len uvedomili, že vlastenectvo neznamená zásadne odmietať všetko cudzie, ale že vlastenectvo je spôsob, akým prezentujeme svoju krajinu navonok a ako chceme, aby sa rozvíjala. Na jednej strane máme možnosť zatvoriť hranice a budovať uzatvorenú kultúru bez vzťahu k ostatným. Na strane druhej môžeme byť súčasťou rozvíjajúcej sa Európy a pomôcť aspoň tým 30-tim sirotám, ktoré vo vojne stratili rodičov.

„Sama som si zažila veľkomestá západnej Európy. Na jednej strane historické dedičstvo, na druhej strane pomiešaná šedá rasa bez identity a národnej hrdosti.“

To asi viacerí z nás, no osobne som videl skôr mierumilovné spolunažívanie ľudí rovnakého národa a ich ohľaduplnosť voči cudzincom – t.j. mne a ľuďom, ktorí tam boli so mnou. Tá ,,šedá rasa bez identity a národnej hrdosti“ tam totiž žije svoj každodenný život a posúva dané miesto vpred. My sme tí, ktorí tam sú cudzinci na území druhého štátu.

„Máme vraha na dosah a ak nezasiahneme, zasiahne on nás.“

Zákon č. 300/2005

§424 Podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti

(1) Kto sa vyhráža jednotlivcovi alebo skupine osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu alebo pre ich náboženské vyznanie, ak je zámienkou pre vyhrážanie sa z predchádzajúcich dôvodov, spáchaním zločinu, obmedzovaním ich práv a slobôd alebo kto také obmedzenie vykonal alebo kto podnecuje k obmedzovaniu práv a slobôd niektorého národa, národnosti, rasy alebo etnickej skupiny, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach

Využívame hosting Websupportu