Netransparentnosť strany ĽSNS
ZdieľaťFacebookEmail
kotleba schlosar lsns parlament
Marián Kotleba a Rastislav Schlosár z ĽSNS; autor: TASR

Netransparentnosť strany ĽSNS

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) sa svojho času verejne chválila tým, že sú jedna z mála strán ktoré nie sú financované oligarchami a túto skutočnosť prezentovali ako svoju prednosť.

Pred každými voľbami však jednotlivé politické strany spúšťajú svoje politické kampane a podľa zákona musia svoje kampaňové financie sústrediť na tzv. transparentný účet. Transparentný účet je bankové konto, na ktorom má každý prístup ku všetkým výdavkom, pohybom a celkovému zostatku. Vďaka tomu majú napríklad voliči lepší prehľad o tom, ako sú jednotlivé strany financované.

Strany štandardne získavajú dary na kampaň buď od svojich podporovateľov formou určitých príspevkov, alebo sa na jej chod skladajú samotní členovia strany, prípadne si strany berú pôžičky. Všetky tieto pohyby však bývajú viditeľné na transparentnom účte.

Pozrite si tiež: Sú kotlebovci fašisti?

Problém vznikol pri strane ĽSNS pred voľbami v roku 2016. Overiť si jej výdavky na kampaň je nemožné nakoľko transparentný účet strany neposkytuje takmer žiadne informácie o príjmoch či výdavkoch. Dozvedieť sa z neho o kampani dalo len to, že strana okrem niekoľko drobných výdavkov dala cez tisíc eur za polep straníckych vozidiel a 100€ vrátila ako mylnú platbu. Strana pritom v kampani používala billboardy a organizovala množstvo predvolebných mítingov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou neboli zadarmo.

Pred voľbami strana taktiež sľúbila, že sa po voľbách vzdá príspevku od štátu, ak sa aj ostatné strany vzdajú aspoň časti svojich príjmov. Príspevku sa strana nakoniec nevzdala s odôvodnením, že ich rozdelí medzi ľudí. Podľa vyjadrení médií z toho času však za ne strana kúpila rodinný dom

kotleba schlosar lsns parlament
Marián Kotleba a Rastislav Schlosár z ĽSNS; autor: TASR

Zdroj: SME

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach

Využívame hosting Websupportu