Martha a Waitstill Sharpovci – manželia, ktorí zachránili tisíce ľudí
ZdieľaťFacebookEmail
Martha a Waitstill Sharpovci
Martha a Waitstill Sharp; zdroj: United States Holocaust Memorial Museum

Martha a Waitstill Sharpovci – manželia, ktorí zachránili tisíce ľudí

Martha a Waitstill Sharpovci boli členmi unitárneho kresťanského teologického hnutia, ktorí v rokoch 1939 a 1940 zachránili tisíce Židov v Prahe, Lisabone a južnom Francúzsku. Za toto úsilie získali v roku 2006 ocenenie Spravodliví medzi národmi.

Waitstill Sharp sa narodil v roku 1902 v Bostone. Martha Sharpová (rodená Dickieová) sa narodila o 3 roky neskôr v Providencii. Zatiaľ, čo ona študovala sociálnu prácu na Northwestern University, Waitstill vyštudoval Harvard. Zoznámili sa v roku 1927 a už o rok neskôr sa zosobášili.

Martha a Waitstill Sharpovci krátko pred vojnou

Po tom, čo Hitler trval na pripojení pohraničnej oblasti Československa s prevažne nemeckým obyvateľstvom k Nemecku a vedúci predstavitelia Veľkej Británie a Francúzska na Mníchovskej konferencii  v roku 1038 súhlasili s nemeckou anexiou tejto oblasti výmenou za Hitlerov prísľub, že nebude viesť vojnu, táto správa šokovala unitárov v Spojených štátoch so silnými väzbami na unitárske zbory v Československu. 

Podporte naše občianske združenie.

Vďaka vašej pravidelnej podpore už od 1€ dokážeme rozvíjať naše aktivity a šíriť osvetu medzi mládežou. Ako prejav vďaky za vašu podporu vám zároveň pošleme darček podľa vášho výberu.

Chcem podporiť

Politickí disidenti, Židia a ďalší utečenci, ktorí utekali z nacistického Nemecka, Rakúska a anektovaných Sudet, v tom čase nachádzali útočisko v slobodnom Československu.

Americká unitárska asociácia sa na základe toho rozhodla koordinovať humanitárnu operáciu pre československých utečencov a poslala Waitstilla a Marthu Sharpovú, do Prahy pomáhať utečencom. 

Pre Sharpovcov to nebolo ľahké rozhodnutie, nakoľko v tom čase už mali 2 deti. Rozhodli sa však zveriť ich blízkym príbuzným v cirkvi a vydali vydali sa do Európy. 

martha a waitstill sharpovci
Martha a Waitstill Sharpovci; zdroj: Yad Vashem

Anektovanie Sudet v Československu

Nacisti dobyli a anektovali Československo necelý mesiac po príchode Sharpovcov. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov sa práca Sharpovcov sústredila na emigračnú pomoc. 

Dvojica pomáhala utečencom s vízovými dokumentmi, humanitárnou distribúciou peňazí a tovaru a akademickým pracovníkom nájsť si prácu v Spojených štátoch. Väčšina ich práce bola zameraná predovšetkým na jednotlivcov. Nešlo ale o výhradua pri jednej príležitosti Martha prepravila do Anglicka 35 utečencov vrátane spisovateľov, politických činiteľov a osirelých detí, pričom ich mená utajila pred nacistickými úradmi. Pomáhala tiež britským organizáciám hľadať deti do detských transportov.

Waitstill Sharp odišiel z Prahy do Švajčiarska po pol roku po tom, ako mu nacistické úrady mu zakázali pohyb v Nemcami okupovaných českých územiach. O týždeň neskôr sa k nemu pripojila aj Martha, ktorá sa len o vlások vyhla zatknutiu gestapom. Koncom augusta sa vybrali späť do Ameriky, kam dorazili práve v čase, keď v Európe vypukla druhá svetová vojna.

Pozrite si tiež: Oskar Schindler

Cesta späť do Európy

Predseda Americkej unitárskej asociácie Frederick May Eliot napísal v máji 1940 Waitstillovi a Marthe Sharpovej list, v ktorom ich žiadal, aby sa vrátili do Európy. Následne boli vyslaní do Francúzska ako „mimoriadni veľvyslanci“ výboru pre unitársku službu. Nemci však napadli Paríž skôr, ako si tam mohli zriadiť kanceláriu. Tisíce prisťahovalcov utekali do neutrálneho Portugalska, kde sa snažili nájsť útočisko a loď, ktorá by ich prepravila do Spojených štátov alebo do inej destinácie mimo Európy, a tak si Sharpovci otvorili kanceláriu v Lisabone.

Počas bojov zostala unitárska kancelária v Lisabone otvorená a spolu s ďalšími organizáciami pomáhala tisícom civilistov pri úteku. Unitári sa sústredili na politických utečencov vrátane vedcov, akademikov a intelektuálov, ktorí sa vyslovili proti nacizmu a boli odmietnutí inými skupinami.

Jedným z ľudí, ktorým Sharpovci pomohli bol aj nemecký spisovateľ Lion Feuchtwanger. Waitstill Sharp sa s Feuchtwangerom plavil do New Yorku, pričom táto cesta sa uskutočnila len vďaka tomu, že sa Martha Sharpová vzdala svojho cestovného lístka a tak Feuchtwangerovi umožnila cestovať namiesto nej.

rodina sharpovcov
Martha a Waitstill Sharpovci na snímke z roku 1947 so svojimi deťmi Hastingsom Sharpom a Marthou Sharpovou; zdroj: Archív rodiny Sharpovej

Pomoc deťom

Waitstill Sharp neskôr strávil väčšinu času v Lisabone, zatiaľ čo Martha Sharpová pracovala v novej kancelárii v Marseille, ktorá bola hlavným prístavom pre utečencov utekajúcich z formálne neokupovaného Vichystického Francúzska.

Martha sa tiež sústredila na poskytovanie mlieka francúzskym deťom a organizovanie transportu detí do Spojených štátov. Zaslúžila sa napríklad o to, aby aj napriek obrovskej byrokracii získalo 29 detí a 10 dospelých výjazdové víza, cestovné povolenia a doklady totožnosti umožnujúce cestu do USA. 

Začiatkom decembra 1940 vyplávala z Lisabonu s dvoma deťmi a štyrmi dospelými. Ostatní sa k nim pripojili na druhej ceste. Jej prácou sa inšpiroval aj Výbor Spojených štátov pre starostlivosť o európske deti, ktorý počas druhej svetovej vojny odviezol stovky detí z Francúzska, Španielska a Portugalska do Spojených štátov.

martha sharpová
Distribúcia mlieka vo Francúzsku, ktorú organizuje Martha Sharpová (druhá sprava), august 1940.

Spravodliví medzi národmi

Martha aj Waitstill ešte počas vojny výrazne podporovali združenie Americká pomoc Československu. Waitstill Sharp bol v roku 1944 pridelený na plnenie úloh v Káhire. Martha sa vrátila do Portugalska, aby pomáhala emigrantom dostať sa do Južnej Ameriky.

Martha a Waitstill sa rozviedli v roku 1954 po tom, čo strávili príliš veľa času oddelene. Waitstill Sharp zomrel v roku 1983 a Martha v roku 1999.

Martha a Waitstill Sharpovci boli po Varianovi Fryovi druhým a tretím američanom, ktorí získali ocenenie organizácie Jad Vašem na počesť nežidov, ktorí obetovali svoj život na záchranu Židov počas holokaustu „Spravodliví medzi národmi“. Stalo sa tak In memoriam v roku 2006.


Zdroj: ushmm.org

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach

Využívame hosting Websupportu