Otvorený list členom vládnej koalície
ZdieľaťFacebookEmail
Boris Kollár (Sme rodina), Veronika Remišová (Za ľudí), Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS)
Boris Kollár (Sme rodina), Veronika Remišová (Za ľudí), Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS); zdroj: TASR

Otvorený list členom vládnej koalície

Vážení členovia vládnej koalície,

budúci premiér Igor Matovič včera povedal, že kotlebovcom treba dať výbor v parlamente – nech sa ukážu. Možno to znie logicky. Ak by im totiž bol pridelený výbor, na ktorom by sa ukázalo, že sú neschopní akéhokoľvek riadenia, časti ľudí by to mohlo otvoriť oči. Ibaže tak to nie je.

Marián Kotleba príležitosť riadiť určitú časť nášho štátu už raz dostal. Po dobu piatich rokov bol predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja. Za ten čas stihol mnoho. Hneď po nástupe prepustil demokraticky zmýšľajúcich úradníkov, zakázal niekoľko divadelných predstavení a zaslúžil sa o zrušenie dotácií pre BBSK. Áno, na poste predsedu nakoniec skončil. Dnes už totiž sedí medzi vami.

Teóriu “zakázaného ovocia” razili už v medzivojnovom Nemecku. V roku 1930 sa stal ministrom vnútra spolkovej krajiny Durínsko Wilhelm Frick. Po svojom nástupe prepustil sociálno-demokratických úradníkov, zakázal divadelné predstavenia a zaslúžil sa o zrušenie dotácií pre Durínsko. Dva roky na to získala Hitlerova NSDAP 37%.

Panovanie Fricka na ministerstve vnútra bolo predzvesťou toho, ako štát (ne)dokážu riadiť nominanti NSDAP. Poučenie si z toho však podobne ako pri Mariánovi Kotlebovi ani vtedy nikto nezobral.

Zvykne sa hovoriť, že história je na to, aby sme sa z nej poučili. Mnohé situácie, ktorým dnes čelíme majú v histórii svoju paralelu. Niekedy ju je vidieť viac, inokedy menej a sem-tam je schopná vybiť nám oči – ako napríklad teraz.

Do parlamentu sme vás volili ako našich zástupcov. Zástupcov slobodných a demokraticky zmýšľajúcich ľudí, ktorým záleží na budúcnosti tejto krajiny. Nedovoľte preto prosím, aby sa na jej riadení podieľali aj takí, pre ktorých je sloboda a demokracia úhlavným nepriateľom. Nedovoľte, aby sa história zopakovala.

Je to vo vašich rukách.

Marek Mach, zakladateľ iniciatívy Mladí proti fašizmu.

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach

Využívame hosting Websupportu