Ako futbalisti Anglicka hajlovali pred zápasom s Nemeckom
ZdieľaťFacebookEmail
hajlovanie anglicki futbalisti
Hajlujúci anglickí futbalisti pred zápasom s Nemeckom; Zdroj: PA IMAGES

Ako futbalisti Anglicka hajlovali pred zápasom s Nemeckom

14. mája 1938 hralo anglické národné futbalové mužstvo proti Nemecku na berlínskom Olympiastadione pred 110 00 fanúšikmi. Čím bolo však bolo toto stretnutie dôležité?

Na zápase sa zúčastnili vysokopostavení nacisti ako Hermann Göring, Rudolf Hess a Joseph Goebbels. Pred jeho samotným začiatkom zaznela nemecká hymna a hráči Anglicka počas nej začali hajlovať. Aký mali dôvod?

Podporte naše občianske združenie.

Vďaka vašej pravidelnej podpore už od 1€ dokážeme rozvíjať naše aktivity a šíriť osvetu medzi mládežou. Ako prejav vďaky za vašu podporu vám zároveň pošleme darček podľa vášho výberu.

Chcem podporiť

Šport a politika boli úzko prepojené. Anglickí hráči dostali pred zápasom priamo z ministerstva zahraničných vecí pokyn, vyzývajúci k hajlovaniu. Toto malo mužstvo pôvodne rázne odmietnuť, no po zásahu britského veľvyslanca v Nemecku Neville Hendersona ustúpilo. Henderson hráčom povedal, že spomínaný pozdrav je v záujme utuženia anglicko-nemeckých vzťahov.

Všetci hráči Anglicka boli pobúrení a absolútne proti tomu, vrátane mňa,

hráč Stanley Matthews

O štyri mesiace neskôr po stretnutí s Adolfom Hitlerom a ďalšími európskymi lídrami v Mníchove pricestoval britský premiér Chamberlain do Spojeného kráľovstva a oznámil, že zabezpečil mier. V ruke pritom držal čerstvo podpísanú anglicko-nemeckú deklaráciu dnes známu ako Mníchovská dohoda. Tá legitimizovala anexiu Československých Sudet nacistickým Nemeckom.

O necelý rok neskôr vypukla druhá svetová vojna.

hajlovanie anglicki futbalisti
Hajlujúci anglickí futbalisti pred zápasom s Nemeckom; Zdroj: PA IMAGES

Zdroj: vice.com

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach

Využívame hosting Websupportu